4ο Γενικό Λύκειο Αργυρούπολης

Μενού

Σχολικό Ημερολόγιο

"Μαΐου" 2024
"Δ" "Τρ" "Τε" "Πε" "Πα" "Σ" "Κ"

Υποδομές

Αναλυτική περιγραφή των υποδομών του σχολείου μας

Η Σχολική Βιβλιοθήκη του 4ου ΓΕΛ Αργ/πολης δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία των μαθητών και καθηγητών του σχολείου. Στηρίζεται αποκλειστικά σε δωρεές, στεγάζεται στο γραφείο καθηγητών του σχολείου και περιλαμβάνει τόσο σχολικά εγχειρίδια (του παρόντος αλλά και παρελθοντικών σχολικών προγραμμάτων) όσο και λογοτεχνικά και επιστημονικά βιβλία θετικών και ανθρωπιστικών επιστημών.

Όπως και όλες oι Σχολικές Βιβλιοθήκες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, έτσι και η Βιβλιοθήκη του Σχολείου μας ανήκει στη σχολική κοινότητα και μονάδα στην οποία στεγάζεται. Δεν αποτελεί δηλαδή Λαϊκή ή Δημοτική βιβλιοθήκη.

Το σχολείο μας περιέχει συνολικά 12 Αίθουσες Διδασκαλίας.

Κάθε αίθουσα συνήθως εξυπηρετεί τη  διδασκαλία 20-27 ατόμων και αξιοποιείται ανάλογα με τον αριθμό  των μαθητών του τμήματος γενικής παιδείας, κατεύθυνσης και  επιλογής.

Το σχολείο διαθέτει τα εξής εργαστήρια με τον ανάλογο εξοπλισμό:

Εργαστήριο Πληροφορικής
  Το σχολικό εργαστήριο διαθέτει 12 υπολογιστές για τους χρήστες και έναν Η/Υ- εξυπηρετητή (server). Περιλαμβάνει επίσης πίνακα μαρκαδόρου, πανί προβολών και βιντεοπροβολέα καθώς και μια μικρή βιβλιοθήκη.

Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών
   Το εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας είναι εξοπλισμένο με τα απαραίτητα όργανα για τα πειράματα και διαθέτει μεγάλους πάγκους εργασίας, σύγχρονο Η/Υ, βιντεοπροβολέα και λευκό πίνακα για χρήση μαρκαδόρου. Η αίθουσα είναι μεγάλη και φωτεινή με καλοριφέρ για θέρμανση το χειμώνα.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος

Το σχολείο μας προτείνει...

Στατιστικά Ιστοσελίδας

Σήμερα 18